O noua alerta pentru populatie

Canabisul sintetic reprezinta inca o supradoza in masa in S.U.A. Peste 70 de persoane din New Haven, Connecticut au raportat o doza prea mare considerata a fi cauzata de medicamentul fabricat in laborator, cunoscut sub numele de K2 in decursul unei zile. Ca urmare, 72 de persoane au fost trimise la un spital pentru a fi verificate, unele cu simptome care pun in pericol viata, cum ar fi inconstienta. In acest moment, totusi, nu au existat decese in legatura cu supradozele.

Canabisul sintetic, vandute sub denumiri precum K2 sau Spice, sunt suficient de periculoase, fara a adauga altceva. Ingredientele lor active sunt o mishmash de substante chimice menite sa imite efectele de mare inductie ale THC gasite in produsele de canabis. Aceste substante chimice sunt pulverizate pe plante fumate sau vandute ca lichid de vapori. In afara de faptul ca sunt mai puternice THC, totusi, nici doua produse nu contin aceeasi cantitate sau amestec de canabinoide sintetice, ceea ce inseamna ca efectele lor pot varia in mod salbatic. Persoanele care au supradozaj de canabinoide sintetice pot suferi de efecte secundare, cum ar fi psihoza, convulsii, probleme de respiratie si de circulatie si altele. Rareori poate fi fatala.

Acestea fiind spuse, aceste medicamente sunt adesea contaminate sau lipite cu alte substante, cum ar fi fentanilul. In luna martie, oamenii din Illinois au avut simptome bizare de sangerare necontrolabila din cauza canabisului sintetic care a fost contaminat cu otrava sobolanului, care contine anticoagulante puternice.

Fara comentarii

Leave a Reply